تماشای اسموکینگ‌روم، دست‌هایت کو مم‌حسن و مده‌آ از تلویزیون تئاترایران

شیوع ویروس کرونا، انواع و اقسام محدودیت‌ها را بر زندگی ما و وجوه مختلف آن، تحمیل کرده، یکی از نخستین بخش‌ها که دچار محدودیت و تعطیلی شد، تئاتر و سالن‌های نمایش بود. البته چند ماهی است با رعایت شیوه‌نامه‌های مصوب بهداشتی، با تمام فراز و فرودهایش چرخه اجرا و تماشای نمایش‌ها در کشور به ‌راه افتاده است و این امیدواری در دل هنرمندان و مخاطبان تئاتر پدید آمده که با کاهش نهایی موج‌های کرونا و ریشه‌کن شدن این ویروس عالم‌گیر، باز هم شاهد رونق صحنه‌ و  سالن‌های تئاتر کشور باشیم.

یکی از راهکارهایی که در دوره کم‌فروغی تئاتر ایران و در هنگامه جولان کرونا در کشور با هدف روشن نگه داشتن چراغ تئاتر اندیشیده و ارائه شد، پخش فیلم‌نمایش‌هایی بود که پیش از آن به صحنه رفته بودند و هنوز علاقه‌مندان زیادی داشتند که مشتاق دیدن و دوباره تماشای آن‌ها بودند؛ و این نقطه آغاز تلویزیون تعاملی در بستر فضای مجازی برای پخش انحصاری و اختصاصی فیلم نمایش برای علاقه‌مندان تئاتر بود که تلویزیون تئاتر ایران نام گرفت.

در ادامه ارائه فیلم تئاتر های جدید در تلویزیون تئاتر ایران سه نمایش جدید از این درگاه پخش می‌شود.

تماشای اسموکینگ‌روم، دست‌هایت کو مم‌حسن و مده‌آ از تلویزیون تئاترایران

اسموکینگ روم؛ واکاوی سویه تاریک فضای مجازی

نمایش اسموکینگ روم به کارگردانی سعید زارعی و نویسندگی مهدی زندیه پیش از این سال ۱۳۹۹در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و نیز بخش رقابتی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفته بود.

این نمایش درباره حمله انتحاری چندتن از اعضای گروه داعش به فرودگاه آتاتورک استانبول در ۸ تیر ۱۳۹۵ است که منجر به کشته شدن ۴۵ انسان بی‌گناه شد.

سعید زارعی، محمود جهان‌نوش، محمد امین افشار، سویل جعفری، الهه پورسند، فاطمه صادق، علیرضا صمدزاده، فرناز حسینمردی، امیر امرایی‌نیا، مرتضی سالاری، بیتا تالشی، آهو قلندر، مریم بهمن‌پور، فاطیما حسین‌زاده بازیگران این اثر نمایشی را تشکیل می‌دهند.

تماشای اسموکینگ‌روم، دست‌هایت کو مم‌حسن و مده‌آ از تلویزیون تئاترایران

دست‌هایت کو مم حسن؟

نمایش دست‌هایت کو مم حسن به کارگردانی رضا کرمی‌زاده و نویسندگی رضا گشتاسب، در سال ۱۳۹۸ به مدت زمان ۴۵ دقیقه روی صحنه رفته است. این نمایش که محصول حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد است، سابقه اجرا در جشنواره تاتارستان روسیه و کیش و… را هم دارد و در چهارمین جشنواره ملی آثار هنری و نمایشی دفاع مقدس(فانوس) موفق به کسب جایزه اول و دیپلم افتخار شده است.

بر اساس گزارش تارنمای ایران تئاتر در خلاصه داستان این نمایش می‌خوانیم: نرگس گلی یک روز آمده آبادی، اژدها روی برکه نیش می‌زند و می‌میرد. صبح هم پدر و مادرش از آبادی ‌می‌روند. مم حسن همه چیز را فراموش می‌کند. یک چیزهایی را باید بی‌بی یادش بیاورد، یک چیزهایی را علی سینا، خمپاره‌ها و منورها را کاظم، یوسف هم که بچه است، کاش کسی یادش بیاورد.

اکبر آیین، نازنین نادرپور، مهرداد علی‌پور، بهنام مهدی‌پور و پوریا نیک‌اقبالیان بازیگران این نمایش هستند.

تماشای اسموکینگ‌روم، دست‌هایت کو مم‌حسن و مده‌آ از تلویزیون تئاترایران

مده‌آ و رنج‌های زنان کردستان

نمایش مده‌آ به کارگردانی شبنم یوسفی و نویسندگی عزیز نعمتی در سال ۱۳۹۸ در مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه به مدت زمان ۴۵ دقیقه روی صحنه رفته است. این نمایش سابقه اجرا در سی‌وهشتمین جشنواره تئاتر فجر را نیز دارد.

در توضیح این نمایش آمده: فضا همان فضای نمایشنامه مده‌آست ولی بحث‌های زندگی کردی در آن دیده می‌شود. گویی درونمایه نمایشنامه مده‌آ در ساحتی دیگر گسترش می‌یابد و ویژگی‌های فرهنگ و سنت آن اقلیم را بازمی‌نمایاند گرچه باز هم این زنان هستند که راوی و پیش‌برنده روایت رنج خود می‌شوند. نکته قابل توجه و به تعبیری ویژگی «مده‌آ» آن است که به زبان کردی اجرا می‌شود.

شبنم یوسفی، مجید درویش نژاد، مهدی تقوی، مهنام پیروزاده، نازنین نعمتی، جواد حاجی‌زاده، نسیم کمالیف بازیگران این نمایش را تشکیل می‌دهند.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

فیلم «مطرب» پرفروش‌ترین فیلم تمام دوران‌ها سینمای ایران شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آخرین شماره مجله فوکوس که به رویه های بازار جهانی …