کانال تلگرام سایت بیستایی
فروش ویژه کفش و کتانی مردانه
حراج ویژه شلوارهای اسلش مردانه
کانال تخفیفهای ویژه

مثل مچ گرفتن تعارف شاه عبدالعظیمی

ارسال شده در ۶ام مهر ۱۳۹۴ با موضوع داستان ضرب المثل

مثل مچ گرفتن تعارف شاه عبدالعظیمی

مثل مچ گرفتن تعارف شاه عبدالعظیمی

.
اين مثال از بازي «گل يا پوچ» گرفته شده است. در اين بازي كه سابقاً در شب نشيني‌هاي خانوادگي خيلي رايج بوده، فردي كه «اوسّا» (خفيف شده‌ي استاد) ناميده مي‌شد مسئول پيدا كردن «گل» بود. ديگران نيز به او مشاوره مي‌دادند. اوسا كه معمولاً فرد خِبره‌تري نسبت به سايرين بوده و كار بلد است به فراست و يا از روي رفتار‌هاي پراسترس و هراس‌آلود يكي از بازيكنان تيم روبرو مي‌توانست حدس بزند كه گل در دست اوست. از اين رو ناگهان و بودن مقدمه مچ دست او را مي‌چسبيد و با تكان خفيفي مي‌گفت:« گل اينجاست مگه نه؟!» فرد مذكور اگر كاربلد بود با آرامش مي‌گفت:« نمي‌دونم! مردش هستي بگير گل رو» اما اگر به خاطر داشتن گل، دچار هيجان شده بود، هول شده و يكهو مشت خود را باز مي‌كرد. و چون اوسا نگفته بود «گل اينجاست» يا «گل رو بده» و او بي‌جهت گل را نشان داده بود، بازنده بازي مي‌شدند و گل به تيم روبرو مي‌رسيد. در اين حال مي‌گفتند:مچش رو خوب گرفتي‌‌ها!
امروزه این مثل يعني كسي را رسوا ساختن. يا فردي را در حال ارتكاب جرم دستگير كردن پيش از آنكه بتوان مقصود خود را حاصل نمايد.

.
مثل مچ گرفتن تعارف شاه عبدالعظیمی
.
قدیما که تهرانیها با ماشین دودی میرفتن زیارت شاه عبدالعظیم پول رفت و برگشت ماشین رو باید اول میدادن، برای همین اهالی شهرری که مطمئن بودن اینا چون پول بلیط رو قبلا دادن حتما برمیگردن الکی تعارف میکردن که تو رو خدا شب پیش ما باشین…
از اونجا تعارف شاه عبدالعظیمی ضرب المثل شد!

مطالب مرتبط :

داستان ضرب المثل برو کشکتو بساب چیست

ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

داستان ضرب المثل کلاهش پس معرکه س

داستان ضرب المثل دعوای زرگری

ریشه اصطلاح بوق سگ و سگ بازاری

مثل خر بیار باقالی و جمع کن کاسه کوزه رو

آش نخورده دهن سوخته، آواز خر و رقص شتر

حکایت جالب ضرب المثل فوت کوزه گری

ریشه حکایت جالب یک کلاغ چهل کلاغ

ارسال نظر به