ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

ارسال شده در ۲۹ام شهریور ۱۳۹۴ با موضوع مطالب باحال

ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

.
در مراسم سربُري یا همان اعدام بعد از غذا نوبت به قليان يا چپق بود. براي جوانتر كه «چپق» را نمي‌شناسند عرض كنم كه چپق همان پيپ فرنگي خودمان است. با اين تفاوت كه دسته‌اش بسيار بلندتر و كاسه‌اش بزرگتر است. توتون بيشتري نياز داشته و كشيدنش با توجه به حجم توتون مهارتي خاص مي‌خواهد و گيرايي عجيب و شديدي دارد. آنگونه كه با يك كام ممكن است فرد ناشي را بي‌هوش كند.

.
ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن
.
القصه! فرد محكوم وقتي غذايش را تمام مي‌كرد يكي از فرّاشان چپقي را برايش روشن كرده و اصطلاحاً چاق روبره ، آماده ، بي‌عيب ، كامل مي‌كرد. محكوم مي‌بايست دست كم يك كام از اين چپق بگيرد و اگر دودي نبود همين يك كام او را به سرفه و سرگيجه مي‌انداخت و موجبات خنده حضار را جور مي‌كرد. بعد از اين مرحله ميرغضب با شمشير و پيش بند چرمي و سيني و لگن منتظر فرمان شاه بود تا سر محكوم را بيندازد.
.
ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن
.
حالا وقتي كسي موجبات مجازات فردي را مهيا سازد و يا موجب استخفاف و تنبيه شدنش بشود مي‌گويند: چپق فلاني رو چاق كرد! يا وقتي فردي بخواهد كسي را تهديد نمايد كه او را به بلايي دچار خواهد كرد مي‌گويد: يه چپقي برات چاق كنم كه خودت كيف كني! يا براي تهيج فردي براي مبارزه با فرد ديگر مي‌گويند: چپقش رو چاق كن.

مطالب مرتبط :

نوشته فوق العاده زیبای بازی احساسات

بدانیم لذت بردن هدف اصلی زندگیست

کلمات گاهی سرنوشت ساز میشوند

نوشته اجتماعی زیبای داستان من تو او

نگرش غلط عامل بسیاری مشکلات ماست

صفتهای نابود کننده زشت وجود انسان

توصیه های بسیار زیبا برای زندگی

فقط کافیه موضوعات عمیقتر بررسی کنیم

دیالوگ عاشقانه دم جنبانک و قلب کرگدن

هشت بهشت و دوازده نشانه برای زندگی

ارسال نظر به