ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

ارسال شده در ۲۹ام شهریور ۱۳۹۴ با موضوع مطالب باحال

ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن

.
در مراسم سربُری یا همان اعدام بعد از غذا نوبت به قلیان یا چپق بود. برای جوانتر که «چپق» را نمی‌شناسند عرض کنم که چپق همان پیپ فرنگی خودمان است. با این تفاوت که دسته‌اش بسیار بلندتر و کاسه‌اش بزرگتر است. توتون بیشتری نیاز داشته و کشیدنش با توجه به حجم توتون مهارتی خاص می‌خواهد و گیرایی عجیب و شدیدی دارد. آنگونه که با یک کام ممکن است فرد ناشی را بی‌هوش کند.

.
ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن
.
القصه! فرد محکوم وقتی غذایش را تمام می‌کرد یکی از فرّاشان چپقی را برایش روشن کرده و اصطلاحاً چاق روبره ، آماده ، بی‌عیب ، کامل می‌کرد. محکوم می‌بایست دست کم یک کام از این چپق بگیرد و اگر دودی نبود همین یک کام او را به سرفه و سرگیجه می‌انداخت و موجبات خنده حضار را جور می‌کرد. بعد از این مرحله میرغضب با شمشیر و پیش بند چرمی و سینی و لگن منتظر فرمان شاه بود تا سر محکوم را بیندازد.
.
ریشه اصطلاح چپق کسی چاق کردن
.
حالا وقتی کسی موجبات مجازات فردی را مهیا سازد و یا موجب استخفاف و تنبیه شدنش بشود می‌گویند: چپق فلانی رو چاق کرد! یا وقتی فردی بخواهد کسی را تهدید نماید که او را به بلایی دچار خواهد کرد می‌گوید: یه چپقی برات چاق کنم که خودت کیف کنی! یا برای تهیج فردی برای مبارزه با فرد دیگر می‌گویند: چپقش رو چاق کن.

مطالب مرتبط :

نوشته فوق العاده زیبای بازی احساسات

بدانیم لذت بردن هدف اصلی زندگیست

کلمات گاهی سرنوشت ساز میشوند

نوشته اجتماعی زیبای داستان من تو او

نگرش غلط عامل بسیاری مشکلات ماست

صفتهای نابود کننده زشت وجود انسان

توصیه های بسیار زیبا برای زندگی

فقط کافیه موضوعات عمیقتر بررسی کنیم

دیالوگ عاشقانه دم جنبانک و قلب کرگدن

هشت بهشت و دوازده نشانه برای زندگی

ارسال نظر به