تاثیرات خوردن هر وعده نوشابه در بدن

ارسال شده در ۲۳ام اردیبهشت ۱۳۹۴ با موضوع مطالب کاربردی

تاثیرات خوردن هر وعده نوشابه در بدن

تاثیرات خوردن هر وعده نوشابه در بدن

.
قدرت اسیدی نوشابه به قدری بالاست که برخی ها برای باز کردن واشرهای شیر آب از آن استفاده می کنند و برخی مکانیک ها از آن برای شستن سیلندر خودروها. بسیاری از پزشکان مردم را از مصرف نوشابه بر حذر می دارند که البته کمتر به تبعات آن اشاره می شود. در این گزارش به اتفاقات پس از مصرف نوشابه در بدن انسان اشاره می شود.

۱۰دقیقه بعد: ۱۰قاشق چایخوری شکر وارد بدنتان میشود، میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریک طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.
۲۰دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین می شود، کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود.
۴۰دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده، مردمکهای چشم گشاد می شود، فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.
۴۵دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میکنند، تحریک میشوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.
۶۰دقیقه بعد: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک به کلسیم، منیزیم و روی میچسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند. میزان بالای قندخون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.
مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی ادرار آور وارد عمل میشود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شوند و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می‌رود.
مدتی بعدتر: کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بی حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید دفع کرده اید، آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد.
تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.

مطالب مرتبط :
نکته های تغذیه ای سلامتی پزشکی سال ۹۴
رژیم غذایی مناسب گروههای خونی مختلف
نکات مفید و توصیه های کاربردی تغذیه
هفت اشتباه مضر معمول ما در طول روز

ارسال نظر به